“Herdenking landing geallieerde troepen op Nieuw-Guinea.
Ter herdenking van het feit dat 22 April 1944 geallieerde troepen Hollandia (Nieuw-Guinea) hebben bevrijd van de Japanners, werden donderdag in Hollandia enige plechtigheden gehouden. Deze werden opgeluisterd door de aanwezigheid van de Australische manschappen van de torpedobootjager ‘Anzac’, welk schip een vierdaags officieel bezoek brengt aan de hoofdstad van Nieuw-Guinea.

De plechtigheden begonnen op het ereveld van Hollandia, waar vorig jaar een ere-monument ter herdenking van de gevallenen in de jaren 1942 — 1945 is opgericht. Na een toespraak van de vlootaalmoezenier Van Hout werden er kransen gelegd onder meer door de gouverneur van Nieuw-Guinea, dr. Van Baal, en door de commandant van de ‘Anzac’, kaptein Mesley. Het gebed van legerpredikant Jense werd gevolgd door twee minuten stilte. Vervolgens bliezen hoornblazers ‘The last post’, waarna de driekleur, die halfstok hing, ten top gehesen werd. Deze plechtigheid werd gevolgd door een parade, waarbij de gouverneur Van Baal de troepen inspecteerde. Vervolgens werd er op het ‘invasiestrand’ een natuurstenen monument onthuld. Op dit monument staat het opschrift: ‘Hier landden 22 April 1944 geallieerde strijdkrachten — Allied Forces landed here April 22, 1944’.”
Bron: Het Nieuwsblad voor Sumatra, 8 mei 1954

Ik ben in 1954 als 5 jaar oud kind in Hollandia aangekomen en we zijn in 1961 vertrokken. Ik herinner me het monument best en ook het monument op MacArthur Hill.
LikeLike